Матча – це високоякісний порошковий зелений чай, який походить з Японії. Без перебільшення, перед нами унікальне явище в світі чаю: і за своїм способом вирощування, і за способом виробництва, і за вмістом корисних речовини та антиоксидантів. Хоч технологічно це подрібнений зелений чай, щоб отримати гарну матчу не достатньо просто перетерти будь-яке чайне листя; шлях цього вражаючого чаю від куща до вашої чашки включає величезний комплекс процесів і традицій. Завдяки цьому, чай матча високо цінується і є шалено популярним напоєм в усьому світі, і мода на нього лише зростає.
Матча виготовляється з японського сорту чаю під назвою Тенча. Кущі Тенча, листя з яких йдуть на виробництво преміальної матчі, затінюються приблизно за три тижні до збору врожаю. Це сприяє збільшенню вмісту хлорофілу та амінокислот, що надають матчі характерний яскравий зелений колір і насичений смак. Смак матчі може варіюватися від більш солодкого, до злегка гіркого, а також включає тонкі трав'яні та морські нотки, характерні вершкові нюанси, та приємну солоність водоростей - смак умамі. Аромат матчі часто описується як свіжий, багатий, «зелений», з природною солодкістю молодої кукурудзи та горошку.
Історія виникнення чаю матча.
Хоча сьогодні цей напій вважається виключно японським надбанням, історія матчі починається понад тисячу років тому в Китаї: за часів династії Тан люди вживали чай, переважно, у вигляді порошку. Лише у 7 столітті чай матча був привезений до Японії буддистськими монахами, які використовували його під час медитацій для підтримки концентрації та зосередженості. З часом, матча стала невід'ємною частиною японської чайної церемонії, яка розвинулася в 12-му столітті, та вважалася чаєм для еліти.
Сьогодні матча набула популярності у вигляді вершкового напою з молоком, холодних напоїв, а також як інгредієнт у кондитерських виробах.
Матча містить значну кількість кофеїну, в порівнянні з іншими видами зеленого чаю - приблизно 70 мг кофеїну на одну чашку. Через це, людям, які намагаються уникати споживання кофеїну, або мають підвищену чутливість до нього, не рекомендується вживати матчу у великих кількостях. Проте, варто зазначити, що кофеїн в матчі діє дещо інакше, завдяки вмісту амінокислоти L-теаніну. Вона сприяє розслабленню та зменшує ефект "кофеїнового сплеску", при цьому надаючи спокійну енергію та підвищуючи зосередженість.
Споживання матча чаю приносить численні користі для здоров'я:
Вирощування та виробництво матчі - це досить складний процес. Спочатку чайні кущі затінюють за кілька тижнів до збору, що збільшує вміст хлорофілу та амінокислот в листі. Під час збору, фермери зривають лише верхні листочки - вони є найсолодшими та найкориснішими, а також містять найбільше кофеїну. Зібране листя сушать і ретельно видаляють з нього прожилки та стебла, після чого перемелюють на кам'яних жорнах до стану дрібного порошку. Цей процес повільний і дуже довгий: якщо крутити жорна швидко та інтенсивно, сила тертя почне їх розігрівати. Висока температура неминуче пошкодить матчу, зіпсувавши її лагідний смак та дивовижний яскраво-зелений колір.
Існує кілька основних видів матча чаю:
Правильне заварювання матча чаю – це ціле мистецтво. Для цього зазвичай використовують спеціальний посуд та приладдя: керамічну чашу (чаван), бамбукову ложку (часаку) і бамбуковий вінчик (часен) - весь посуд ви можете знайти у крамницях TEAHOUSE. Спочатку матча просіюється через сито для уникнення грудочок. Потім чайний порошок за допомогою часаку насипають у чаван. Наступний крок – це додавання гарячої, але не киплячої води (80°C); температурний режим надзвичайно важливий, бо занадто гаряча вода зіпсує найліпшу та найдорожчу матчу, а холодна не зможе екстрагувати з чаю всі корисні та смакові властивості у повному обсязі. Змішуючи матчу за допомогою часену, слід збивати чай до утворення густої піни активними, енергійними рухами. Готовим напоєм потрібно насолоджуватися одразу після приготування.
Однак матчею можна смакувати не лише в її традиційному вигляді. Існує безліч цікавих рецептів напоїв з цим унікальним порошком. Наприклад, ви можете приготувати матча-латте, додаючи тепле молоко, або оригінальний матча-фраппе, змішуючи чай з льодом і підсолоджувачем. Різноманітність рецептів дозволяє кожному знайти свої улюблені варіанти і відкрити для себе нові смакові поєднання.
Вибираючи матчу чай, зверніть увагу на такі критерії.
Всі ці характеристики якісного чаю має матча, яку ви завжди знайдете в крамницях та на сайті TEAHOUSE. В нашому асортименті є як церемоніальна імператорська матча найвищого ґатунку для заварювання без додатків, так і не менш якісна преміальна матча, яка чудово поєднується з молоком, та різними підсолоджувачами, сиропами тощо.